Jak wygląda psychoterapia dzieci?
Psychoterapia dzieci rządzi się innymi prawami niż psychoterapia osób dorosłych lub choćby nastolatków. Króluje w niej swobodna zabawa. Nieco inna niż w przedszkolu czy w domu. W zabawie z psychoterapeutą (lub tylko w jego obecności) dziecko przepracowuje swoje najgłębsze lęki, konflikty, potrzeby i pragnienia. Każde dziecko jest inne, więc z każdym dzieckiem zabawa ta wygląda inaczej i ma inne zasady, wypracowane i dostosowane go jego potrzeb. Celem zabawy w gabinecie psychoterapeuty nie jest wychowywanie dziecka ani rozwijanie jego umiejętności intelektualnych (choć często idzie to w parze z psychoterapią). Głównym celem psychoterapii jest sprostanie emocjom, z którymi mały pacjent nie jest w stanie poradzić sobie w życiu przedszkolnym i rodzinnym.
W jakich sytuacjach oferuję pomoc dzieciom przed okresem dojrzewania?
Jakie są etapy psychoterapii dzieci?
Psychoterapia dzieci rozpoczyna się od wstępnej konsultacji z ich rodzicami lub prawnymi opiekunami. Następnie odbywają się indywidualne spotkania z dzieckiem (3–6 spotkań), podczas których diagnozuję nasilenie trudności, poznaję jego świat wewnętrzny i sposoby radzenia sobie z emocjami. Po tym okresie ponownie spotykamy się z rodzicami omawiając wstępną diagnozę i precyzyjnie nakreślając cele psychoterapii.
Czasami konieczne jest dodatkowe konsultacyjne spotkanie z rodzicami, mające na celu zebranie dokładnego wywiadu rozwojowego, konsultacja psychiatryczna lub diagnoza rozwoju intelektualnego.
Trudne zachowania dziecka są dla mnie wskazówką do ustalenia pierwotnej przyczyny problemu. Służy temu psychoterapia psychodynamiczna pozwalająca uzyskać szerszy wgląd. Może się zdarzyć, że w pewnym okresie prowadzonej psychoterapii pojawi się bunt dziecka przeciwko terapii, przejawiający się unikaniem spotkań, labilnością nastojów, apatią itp. Z drugiej jednak strony dość częstym zjawiskiem jest pozorna poprawa nastroju i obniżenie natężenia objawów na początku psychoterapii. Obie sytuacje są zjawiskami naturalnymi, oczekiwanymi i wręcz koniecznymi w tworzeniu relacji terapeutycznej. Ważne jest, aby te przeżycia omawiać z terapeutą.
mgr Karolina Gołąbek
Gabinet Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii
Przemyśl, ul. Wyczółkowskiego 2
tel. 510 - 325 - 167